چشم های زیبای آهو

پزشک سلامت همه چیز تخصص ماست شماره تماس با من آفیس امارات 00971504782700

نكاتي در مورد حاملگي

نكاتي در مورد حاملگي

 


 


 

 

تصميم به بچه دار شدن يکي از مهمـترين تصميمات زندگي
اسـت. در ايـن مـقـاله بـه شـمـا اطلاعاتي داده مي شود تا
بدانيد در دوران بارداري،تولد بچه و ماه هاي اول پس از تولد
چـه انـتــظاراتي بايد داشته باشيد. البته اين فقط اول ماجرا
است. اگر به بچه دار شدن فکر ميـکـنيد، بايد فکر اين را هم
بنـمايـيـد کـه چـقـدر بـچـه ممکن است زندگي شما را تغيير
دهـد. يـک بـچـه مـمکن است روي رابطه ها ، زندگي کاري،
فرزندان ديگر و سلامتي شما  تاثير زيادي داشته باشد.


 

اکنون زمان آن رسيده است که در مورد نزديکانتان فکر کرده
و آيـنده را براي خود مجسم نماييد. آيا براي حمايت از فرزند
تان، از طرف جامعه حمايت خواهيد شد؟ با مشکلات مالي
چـطـور کنار خواهيد آمد؟ دوست داريد فرزندتان چه تفکراتي
در مـورد مسـائـل مـهـمـي از قـبـيـل ديــن، ارتباطات و شغل
داشته باشد؟


 

اگر همسر داريد، فکر کنيد که در چه تفکراتي هم عقيده هستيد؟ تصور کنيد اگر روابطتان با همسر فعلي بر هم خورد، زندگي فرزندتان چه خواهد شد؟


 

اين مسائل بزرگترين تصورات در زندگي هر فرد مي باشد. بچه دار شدن مسئله بسيار مهمي است، پس اگر چنين تصميمي داريد، الان وقتش رسيده است که با همسرتان در اين رابطه صحبت کنيد.


 

در کنار بچه دار شدن مسائل مادي نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. پول، محل زندگي، کار. خيلي خوب است که قبل از بچه دار شدن اين مسائل را کاملاً مد نظر قرار داده و طرح هايي براي آن داشته باشيد. همچنين تصميم به بچه دار شدن مي تواند فرصت خوبي براي رسيدگي به سلامت جسميتان مي باشد. در اين مقاله اطلاعاتي به شما مي دهيم تا بتوانيد در زمان حاملگي تغييرات خوبي در زمينه سلامتيتان بدهيد.


 

اگر تا به حال انرژي زيادي صرف اين کرده ايد که از حاملگي جلوگيري کنيد، ممکن است حامله شدن را کاري ساده فرض کنيد. در واقع، معمولاً 4 تا 6 ماه طول مي کشد که فرد حامله شود. و براي بعضي خانم ها حتي بيشتر هم ممکن است طول بکشد. حال سوال اين است که چطور خواهيد فهميد که حامله شده ايد. مي توانيد از تسترهاي حاملگي که در همه داروخانه ها موجود است استفاده کنيد.


 

احتمال نازايي
بعضي زوجين براي بچه دار شدن دچار مشکل مي شوند. در نظر گرفتن احتمال نازايي براي زوج ها از نظر عاطفي بسيار دشوار است. اگر سنتان زير 30 سال است و بيش از يکسال است که براي بچه دار شدن تلاش مي کنيد، الان وقتش است که خودتان و همسرتان به يک متخصص بيماري هاي زنان مراجعه کرده و تست نازايي بدهيد. از آنجا که درمان هاي اوليه بسيار مهم مي باشد، پزشکان معمولاً توصيه مي کنند که بهتر است همه زوج ها در مواجه با مشکل اين آزمايشات را انجام دهند. زني که براي دفعات متمادي به نتيجه نمي رسد، اگر در موقعيت هايي که در زير عنوان مي کنيم باشد بعد از 6 ماه بايد به پزشک زنان مراجعه کند: 


 • بيش از 30 سال سن داشته باشد


 • قاعدگي نامنظم داشته باشد


 • سابقاً از دستگاه هايي مثل IUD براي جلوگيري از بچه دار شدن استفاده کرده باشد


 • يکي از زوجين سابقه بيماري هاي انتقالي جنسي داشته باشد


 • يکي از زوجين سابقه بيماري هاي مربوط به پروستات ، لگن خاصره يا دستگاه تناسلي داشته باشد


 • يکي از زوجين سابقه جراحي هاي شکمي داشته باشد


 • يکي از زوجين سابقه جراحي هاي مربوط به نازايي داشته باشد


 • مبتلا به اندومتروز باشيد ( زناني که اين بيماري را دارند اغلب قاعدگي هاي پردرد دارند.)


 • جراحي سينه انجام داده باشد


 • دچار موهاي زائد باشيد  


 

شروعي سالم
وقتي به بچه دار شدن فکر مي کنيد، دوست داريد تا آنجا که مي توانيد سالم بمانيد. با تغييراتي در شيوه زندگيتان مي توانيد دوران حاملگي راحت تري داشته باشيد و بيشتر مراقب سلامتي خود و فرزندتان باشيد. اين نکات را مورد توجه قرار دهيد:


 


 

سيگار
زناني که سيگار مي کشند بچه هايي با وزن هايي پايين تر به دنيا مي آورند که بيشتر در خطر مشکلات رشدي هستند. همچنين افراد سيگاري ممکن است ديرتر موفق به حامله شدن شوند چون سيگار باروري هم زن و هم مرد را تهديد مي کند. از آنجا که حاملگي دوراني است پر استرس و فشار، خيلي خوب است که حتي قبل از حامله شدن سيگار را ترک کنيد.


 


 

مشروبات الکلي
نوشيدن مشروبات الکلي در زمان حاملگي مشکلات بسياري براي جنين به وجود مي آورد. تحقيقات جديد نشان مي دهد که حتي يک تا پنج بار در هفته هم مي تواند احتمال حاملگي را تا 50 درصد کاهش دهد. قبل از حامله شدن بهترين زمان براي ترک نوشيدن اينگونه مشروبات است. براي ترک آن مي توانيد حتي از کمک هايي که در مراکز درماني ارائه مي شود نيز استفاده کنيد.


 

داروها
اگر از داروهاي بخصوصي استفاده مي کنيد، بهتر است که از پزشک معالجتان راهنمايي بخواهيد تا اطمينان يابيد که هيچ يک از اين داروها روي حاملگي شما تاثير منفي نمي گذارد. حتي مي توانيد از داروهاي گياهي نيز براي اين منظور استفاده کنيد. قبل از شروع استفاده از هر دارو برچسب آن را به دقت مطالعه کنيد. و از مصرف هر دارويي که براي زنان حامله مضر شناخته شده است جلوگيري کنيد. اگر از داروهاي شادي بخش استفاده مي کنيد بايد توجه داشته باشيد که بيشتر اين داروها روي جنين تاثير منفي مي گذارند. پس خيلي بهتر است که حتي قبل از اينکه حامله شويد مصرف داروهايي را که براي حاملگي و جنين مضر است کنار بگذاريد.


 


 

ورزش
ورزش منظم روزانه ماهيچه هاي شما را قوي تر خواهد کرد، انرژي بيشتري به شما خواهد داد و باعث مي شود که احساس بهتري داشته باشيد. همه اين موارد در دوران حاملگي و پس از تولد بچه بسيار مفيد خواهد بود. سعي کنيد روزانه به طور منظم ورزش کنيد تا هم خود و هم فرزندتان در سلامتي باشيد.


 


 

رژيم غذايي مناسب
استفاده از يک رژيم غذايي مناسب به شما اين اطمينان را مي دهد که بدنتان همه مواد غذايي مورد نياز بدن براي ساختن يک فرزند سالم را دارا مي باشد. يکي از مهمترين اين مواد غذايي فوليک اسيد است. فوليک اسيد به همراه کلسيم و آهن مهمترين مواد مورد نياز بدن در اين دوره مي باشند.


 


 

اشعه ايکس
اگر به هر دليلي نياز پيدا کرديد که در معرض اشعه ايکس قرار بگيريد، به پزشکتان متذکر شويد که مي خواهيد حامله شويد.


 

بسياري از خانم ها قبل از حامله شدن به پزشک مراجعه مي کنند. در اين حالت مي توانيد در مورد همه موارد و نکات درماني با پزشکتان مشاوره کنيد. بيماري هايي مثل ديابت، آسم يا فشار خون مي تواند روي حاملگي شما تاثير بگذارد. پزشک شما مي تواند شما را در صورت نياز به يک متخصص معرفي کند. اگر شما يا همسرتان در سابقه خانوادگيتان دچار بيماري خاصي بوده ايد، زمان خوبي است که در آن رابطه نيز با پزشکتان مشاوره کنيد.


 


 

تست حاملگي
در تست حاملگي هورموني به نام کوريوني گنادوتروپين (HGG ) اندازه گيري مي شود. پوسته تخمدان در زمان حاملگي اين هورمون را ترشح مي کند. جنين بعد از اينکه اين هورمون به ديواره رحم برخورد مي کند شروع به توليد آن مي کند. اينکه از چه زمان مي توان حاملگي را تشخيص داد به موارد زير بستگي دارد:


 


  •   چه مقدار HGG توليد شده باشد


 • نوع تست حاملگي (از طريق خون يا ادرار)


 •   مقدار HGG که توسط تست اندازه گيري مي شود.


 

تست حاملگي در خانه
تست هاي حاملگي در خانه روي ادرار انجام مي گيرد. کيت هايي که براي اين آزمايش استفاده مي شود در مقابل مقدار مشخصي از HGG واکنش نشان مي دهند و رنگ آن تغيير مي يابد. هر چه مقدار کمتري HGG در اين آزمايش مورد اندازه گيري قرار گيرد، حاملگي زودتر تشخيص داده مي شود. به طور کلي 10 روز تا دو هفته پس از تخم گذاري اين کيت ها مي تواند حاملگي را تشخيص دهد. اگر اين آزمايش به طور صحيح انجام شود و جواب آن مثبت باشد معمولاً جواب آن درست است. هر چند که اگر جواب منفي باشد لزوماً به اين معنا نيست که شما حامله نيستيد.  تکرار آزمايش يک هفته بعد مي تواند جواب صحيح تري به شما بدهد.

 

تست حاملگي در مطب دکتر
بهتر است که نتيجه آزمايش خود را که در خانه انجام داده ايد در مطب دکتر هم دوباره تکرار کرده و مطمئن شويد. اين زمان خوبي هم خواهد بود که با پزشکتان در رابطه با مراقبت از جنين قبل از تولد صحبت کنيد. تستي که توسط پزشک انجام مي گيرد آزمايش خوني است که مقدار هورمون HGG را در آن اندازه گيري مي کنند. اين آزمايش مي تواند پزشک را از اندازه دقيق اين هورمون در خون شما مطلع کند. اگر مقدار اين هورمون غير عادي بود مشخص مي شود که مشکلاتي وجود دارد.

+ نوشته شده در  ساعت 14:37  توسط متیو  |