چشم های زیبای آهو

پزشک سلامت همه چیز تخصص ماست شماره تماس با من آفیس امارات 00971504782700

ناباروري در مردان

ناباروري در مردان

 

ناباروري در مردان
مردم در گذشته زنان را مسئول ناباروري مي دانستند و در واقع هم مرد و هم زن باعث رواج اين عقيده بودند . در صورتي كه مردان نابارور ، باعث ناباروري حدود ?? درصد از زوجها هستند . بنابراين زوجهاي نابارور بايد هم زمان مورد بررسي و معاينه و آزمايش لازم قرار گيرند .
بررسي مردان آسان تر ،‌ ارزان تر و سريعتر به نتيجه مي رسد ، ولي درمان آنها مشكل تر است و اغلب با بن بست روبرو مي شود . بعلاوه علم ناباروري در مردان به اندازه ناباروري در زنان پيشرفت نكرده است . ولي در دهه گذشته در اين رشته نيز پيشرفتهاي قابل توجهي صورت گرفته است .
مهمترين عضو دستگاه تناسلي مردان ،‌بيضه است كه دو كار اصلي مي كند :
اول ، ساختن اسپرم براي توليد مثل
دوم ، ساختن هورمون مردانه براي ايجاد ميل جنسي و حفظ قدرت مردانگي
هر دوي اين حركات تحت كنترل و فرمان غده اي در مغز هستند .
عمدتاً در مردان كار اول بيضه كه توليد اسپرم است ، مختل مي شود . ولي خوشبختانه سلولهاي توليد كننده هورمون مردانه خيلي مقاوم هستند . كاهش ميل جنسي به سادگي ايجاد نمي شود ،‌مگر در مواردي كه كار بيضه ها به دليل بعضي بيماري هاي شديد ، خيلي مختل شود .
بررسي مرد نابارور
نكاتي كه در بررسي ناباروري مردان اهميت دارند و آگاهي از آنها هم به پزشك و هم به بيمار كمك مي كند ، عبارتند از : سن ، شغل ، اعتياد و نوع آن ، سابقه بيماري ، سابقه فاميلي ، مدت ازدواج ، وضعيت ازدواجهاي قبلي ، وضعيت موهاي سر و صورت ، بررسي تيروئيد ،‌بزرگي پستانها ، وضعيت رويش موهاي بدن و بالاخره وضعيت دستگاه تناسلي ( اندازه بيضه ، محل قرار گرفتن بيضه ها ، آلت ، ترشحات مجرا و بخصوص واريس بيضه ها ) .
عوامل ياد شده دربالا مي توانند در روند ناباروري اثر بگذارند و تمام آنها در معاينات پزشكي مشخص مي شود .
بيضه ها بطور طبيعي در كيسه بيضه ها قرار دارند ، ولي در صورت بيماري ممكن است بالاتر قرار گرفته باشند ، تا حدي كه گاه بيضه ها داخل شكم واقع مي شوند . اين حالت بيضه پنهان ناميده مي شود . در صورت عدم درمان مرد ، نابارور مي شود . بايد قبل از سن ?? ماهگي اين بيضه ها پائين آورده شوند تا باروري حفظ شود . تعداد زيادي از كودكان به علت عدم توجه به اين وضعيت عقيم شده اند . البته باروري در كساني كه فقط يك بيضه آنها بالا بوده و در جاي خود نبوده ، مشاهده شده است .
در بعضي از بيماريها بيضه ها كوچك شده ، قوام آنها سفت مي شوند . در پاره اي از بيماريها ممكن است بيضه ها نرم و قوام طبيعي خود را داشته باشند . معاينه توسط خود مرد هم تا حدي به تشخيص كمك مي كند . ممكن است بيضه ها طبيعي باشند ، ولي به دو دليل عمده زير نازايي وجود داشته باشد :
• انسداد راه خروج اسپرم ؛ اين حالت ممكن است اكتسابي و در اثر عفونت باشد و يا بطور مادرزادي راه هاي عبور مني ( مجاري مني بر ) وجود نداشته باشند .
• اختلال ژنتيكي ؛ كه در ژن توليد كننده اسپرم وجود دارد .
واريس بيضه ( واريكوسل ) هم يكي از علل ناباروري است و اگر مرد دخانيات هم مصرف كند ، اثرات سمي سيگار و واريس بيضه دست به دست هم داده ، درمان را با اشكال مواجه مي سازد .
ضربه هاي مغزي و بيماريهاي دستگاه ادراري تناسلي بخصوص بيماريهاي مقاربتي ، عفونتهاي بيضه ، ضربه هاي بيضه ، تومورها هم ممكن است باعث ناباروري شوند .
مرداني كه قبلاً بچه دار بوده اند ، ممكن است بعداً به يك بيماري مبتلا شوند كه باعث نازائي آنها شود .
سيگار آفت باروري است . در تحقيقات انجام شده كه در شهريور ماه سال ???? در كنگره توليد مثل آمريكا ارائه شد ، نتايج بدست آمده روي ??? زوج سيگاري كه بيش از ? سال و حداقل روزي ?? سيگار مي كشيدند ، به شرح زير بوده است :
• در زوجهاي سيگاري حداكثر ظرف ?? ماه باروري حاصل شده است ، در حاليكه اين مدت در افراد غيرسيگاري ?? ماه بوده است .
• در افراد سيگاري ميزان مقاربت حدود ? بار در ماه و در افراد غيرسيگاري ?? بار بوده است .
• بررسي آزمايش مني ، كيفيت اسپرم غيرسيگاري ها را بهتر از افراد سيگاري نشان داده است .
• سيگار كشيدن ابتدا توليد هورمونهاي جنسي را مختل كرده و متعاقب آن توليد اسپرم را دچار مشكل مي سازد و بالاخره مواد سمي دخانيات در مايع مني هم وارد مي شوند .
• استعمال دخانيات موجب كاهش رضايت و تمايلات جنسي مي شود و باروري اسپرم ها را هم كاهش مي دهد .
تجارب موجود نيز نشان داده است كه درمان زوجهاي سيگاري فوق العاده مشكل است ، بطوريكه بايد به آنها گفته شود كه سيگار را ترك كنند تا درمان آنها نتيجه بخش باشد .
ترك سيگار اولين قدمي است كه در راه درمان نازايي افراد سيگاري بايد برداشته شود .
تشخيص و درمان
با اندازه گيري بعضي از هورمونهاي جنسي كه تغييراتي پيدا مي كنند و ساير آزمايشات تخصصي و توجه به سوابق شخصي و فاميلي ، مي توان علت نازايي را مشخص كرد . درمان مردان نابارور بستگي به علت آن دارد و در هر مورد متفاوت است .
در بيماراني كه بيضه هاي آنها كوچك است و رشد كافي ندارد ، از هورمون استفاده مي شود . در اين موارد درمان تا ?? درصد موارد موفقيت آميز است و ظرف مدت ? ماه و حداكثر ? سال بيضه ها بزرگ شده ، اسپرم ظاهر مي شود . بيماراني بوده اند كه در موقع مراجعه ، حتي يك اسپرم هم نداشته اند و يا بيضه هايشان از بيضه يك پسر بچه دوساله هم كوچكتر بوده است .
در واريس بيضه ( واريكوسل ) عمل جراحي ?? تا ?? درصد موارد موفقيت آميز بوده و معمولاً پس از ? تا ? سال نتيجه داده است .
در نازائي هاي انسدادي ، عمل جراحي پيوند مجاري مني بر صورت مي گيرد كه نتيجه بخش بوده است . امروزه با روشهاي جديد مثل لقاح خارج از بدن و انتقال جنين به رحم و يا تزريق اسپرم بداخل تخمك - در مواردي كه تعداد اسپرم فوق العاده كم بوده است - اميدواري زيادي براي درمان بوجود آمده است

+ نوشته شده در  ساعت 15:15  توسط متیو  |